اجازه شوهر برای عمل همسر لازم است؟

یکی از بحث هایی که در حوزه ی حقوق زنان مطرح می شود، موضوع اجازه شوهر برای عمل همسر است.

برخی می گویند یعنی زن اختیار بدن خود را هم ندارد؟

تمام این مشکلات و بحث ها از عدم وفاداری به قانون و دستور العمل های خلاف قانون ناشی می شود. واقعیت این است که در هیچ کجای قانون انجام اعمال جراحی برای زنان منوط به رضایت و اجازه ی شوهر نشده است. پس چرا خلاف این امر را در جامعه می بینیم؟ با گروه وکلای آسا همراه باشید. 

 

رضایت همسر  قبل از عمل جراحی

مطابق ماده ی 495 قانون مجازات اسلامی، هر گاه پزشک در معالجاتی که انجام می دهد موجب تلف یا صدمه بدنی شود، ضامن دیه است، مگر اینکه عمل او مطابق مقررات پزشکی و موازین فنی باشد یا اینکه قبل از معالجه برائت گرفته باشد و مرتکب تقصیر هم نشود.

اگر اخذ برائت از بیمار به دلیل نابالغ یا مجنون بودن او معتبر نباشد و یا امکان اخذ برائت نامه از او  به دلیل بیهوشی و … وجود نداشته باشد،برائت از ولی بیمار گرفته می شود.

 در موارد ضروری که تحصیل برائت ممکن نباشد و پزشک برای نجات مریض، طبق مقررات اقدام به معالجه نماید، کسی ضامن تلف یا صدمات وارده نیست.

منظور از ولی بیمار ولی خاص، یعنی پدر و پدربزرگ پدری و ولی عام یعنی مقام رهبری است. که البته اختیار مقام معظم رهبری از طریق ریاست قوه قضائیه به دادستان های مربوطه اعطاء می شود.

همان طور که می بینید در متن قانون سخنی از رضایت شوهر برای عمل همسر به میان نیامده و زن هم صغیر و مجنون محسوب نمی شود که به دنبال اخذ رضایت از دیگران باشیم.

حتی اگر زن صغیر و مجنون هم باشد در این صورت ولی و یا قیم نیاز است رضایت دهند.

 

وظیفه ی کادر درمان در شرایط بحرانی که همسر رضایت نمی دهد

بر اساس بند 2 ماده واحده قانون مجازات خودداری از کمک به مصدومین و رفع مخاطرات جانd :

هرگاه کسانی که حسب وظیفه یا قانون مکلفند به اشخاص آسیب‌دیده یا اشخاصی که در معرض خطر جانی قرار دارند کمک نمایند از اقدام‌ لازم و کمک به آنها خودداری کنند، به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهند شد. 

بنابراین در مواردی که نیاز به اقدام فوری وجود دارد و سلامت بیمار در خطر است بیمارستان وظیفه دارد برای نجات بیمار اقدام کند چه شوهر او حضور داشته باشد چه حضور نداشته باشد.

 

 

علت گرفتن رضایت از همسر در بیمارستان ها چیست؟

با وجود آنچه گفتیم، چرا بیمارستان ها انجام برخی اعمال جراحی را منوط به رضایت شوهر می دانند؟

این امر به ویژه در خصوص برخی بیماری های زنانه و در زمان اختلافات بین زوجین بسیار مسئله ساز است.

دریافت رضایت از بیمار یا همراه او بیشتر به دلیل حفظ امنیت شغلی پزشکان انجام می شود.

چرا که همان طور که گفتیم، پزشک ضامن تلف و صدمه ای است که از عمل او به بیمار وارد می شود. اما بند ج ماده 158 و ماده 495 قانون مجازات اسلامی با وجود سه شرط پزشک را مسئول تلف نمی داند:

  • در صورتی که عمل جراحی با رضایت شخص یا اولیاء یا سرپرستان و یا نمایندگان قانونی او انجام شود.
  • موازین علمی و فنی  رعایت شده باشد.
  • نظامات دولتی در انجام عمل جراحی رعایت شده باشد.

در واقع بیمارستان ها برای احتیاط و اطمینان خاطر خود اقدام به اخذ برائت نامه یا رضایت نامه از همسر می نمایند تا از بروز مشکل برای خود جلوگیری کنند. و این موضوع ریشه حقوقی ندارد.

 

اجازه شوهر برای عمل جراحی همسر

آنچه مشخص است این است که زن برای انجام اعمال جراحی قانونا نیازی به رضایت و اذن شوهر  ندارد و اقدام بیمارستان ها خلاف مقررات قانونی است.

اقدام پزشکان و کادر درمانی جهت جلوگیری از ناراحتی و کدورت های احتمالی آینده است و در صورتی که مرد رضایت برای عمل زن داشته باشد، و کادر درمان بدون رضایت زن را عمل کنند، این عمل غیر قانونی نیست.

 

اجازه شوهر در عمل زیبایی زن

زن می تواند بدون نیاز به رضایت شوهر هر عمل زیبایی را که بخواهد انجام دهد و برای انجام این اقدامانت نیازی به رضایت و اجازه ی شوهر ندارد.

 

آیا پرداخت هزینه برای جراحی زیبایی با شوهر است؟

مطابق قانون پرداخت نفقه زن بر عهده ی شوهر است.

این نفقه شامل هزینه های درمان متعارف و داروی زن هم می شود.

به نظر می رسد پرداخت هزینه ی درمان های متعارف زن مثل جراحی های مورد نیاز  و مرتبط با سلامت وی بر عهده ی شوهر باشد.

اما پرداخت هزینه های درمانی غیر متعارف نظیر جراحی بینی، لیپوساکشن و … با شوهر نیست.

 

مطالعه بیشتر در خصوص نفقه 

 

جهت مشاوره با وکیل خانواده با ما در ارتباط باشید. 22350512

5 1 ثبت رای
امتیاز مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظر
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
0
دوست دارید مشارکت کنید ؟ لطفا نظری بدهید!x
()
x