در این مقاله می خوانید: ارث زن از مرد، ارث مرد از زن، به طور کلی ارث زن و شوهر (ارث زن و مرد از همدیگر)

ارثی که زن از مرد می برد ( اگر بچه نداشته باشند)       1/4   اموال مرد

ارثی که زن از مرد می برد ( اگر بچه داشته باشند) 1/8   اموال مرد

 

ارثی که مرد از زن خود می برد (اگر بچه نداشته باشند)  1/2  اموال زن

ارثی که مرد از زن خود می برد (اگر بچه داشته باشند) 1/4 اموال زن

 

مقدمه ای بر ارث که لازم است بدانید:

قانون مدنی به موضوع ارث پرداخته است. ماده 861 قانون مدنی مقرر می دارد: موجب به ارث رسیدن دو امر است: نسب و سبب.  خویشاوندی نسبی، خویشاوندی ناشی از تولد انسانی از انسان دیگر است و خویشاوندی سببی، ان خویشاوندی است که منشا آن تولد انسانی از انسان دیگر نیست و از عقد ازدواج ناشی می گردد.

با در نظر گرفتن آنچه ذکر شد اموالی که از زن یا مرد به همسر  ارث می رسد به موجب سبب است که در این مقاله سعی شده است به جنبه های متفاوت ارث زن از شوهر و برعکس بپردازیم. با گروه وکلا آسا همراه باشید.

 

زن و شوهر در چه شرایطی از هم ارث می برند؟

صرف وجود رابطه زن و شوهری برای ارث بردن از یک دیگر کافی نیست، بلکه برای ارث بردن از یکدیگر شرایطی لازم است که در ادامه به تک تک این شرایط می پردازیم.

دو شرط  به طور کلی برای ارث بردن لازم است: (در ادامه توضیحات آمده است)

ارث زن و مرد

1) دائمی بودن نکاح ( ازدواج موقت نباشد)

 2) وجود رابطه زن و شوهری در  هنگام فوت همسر

با وجود این دو شرط نیز استثناتی برای ارث بردن وجود دارد. این استثنات عبارت است از:(در ادامه توضیحات آمده است)

1)محرومیت زن از  ارث بردن از شوهر، در صورتی که ازدواج آنها  در حال بیماری مرد باشد، که مرد در همان بیماری نیز فوت کند.

2)ارث بردن زوجینی که بین ایشان طلاق رجعی واقع شده است

3) ارث بردن زن از مرد حتی بعد از طلاق، زمانی که مرد در هنگام طلاق در بیماری باشد و ظرف یکسال به علت همان بیماری فوت کند.

حال به توضیح این شرایط و استثنات می پردازیم:

شرط اول ارث بردن   دائمی بودن ازدواج است.

قانونگذار ارث را بین زوجینی که ازدواج آنها دائمی باشد برقرار دانسته است. بنابراین زن و شوهری که ازدواجشان موقتی است، از یکدیگر ارث نمی برند. زوجینی که بینشان نکاح موقت جاری است میتوانند ضمن عقد نکاح وصیت نمایند که هریک از ایشان تا یک سوم اموال طرف مقابل مالک شوند. ولی ارث بردن منتفی است.

در یک حالت با وجود رابطه زوجیت دائمی، زن از مرد ارث نمی برد.

استثنای شرط اول: عدم ارث زن از شوهر در صورتی که ازدواج آنها در زمان بیماری مرد باشد که نهایتا مرد قبل از نزدیکی با زن در اثر همان بیماری فوت کند.

ماده 945 قانون مدنی در مورد این استثنا چنین مقرر می دارد:

ماده 945 قانون مدنی

شرط دوم ارث بردن وجود رابطه زوجیت در هنگام فوت همسر است.

زوجین در صورتی از یکدیگر ارث می برند که هنگام فوت، ازدواج باقی باشد و در صورتی که از یک‌دیگر طلاق بگیرند، دیگر از هم ارث نمی برند.

در دو مورد زیر با وجود اینکه زن و شوهر از همدیگر جدا شده اند، همچنان از هم ارث می برند:

استثنای اول ارث بردن زوجین از یکدیگر در صورت فوت یکی از ایشان در دوران عده طلاق رجعی: 

اگر هریک از زوجین در ایام عده طلاق رجعی فوت کند، دیگری از او ارث می برد. زیرا در ایام عده رجعی، رابطه زوجیت بین ایشان کاملا قطع نشده است و به همین علت است که زوج در ایام عده رجعی موظف به دادن نفقه زوجه است و شوهر میتواند در ایام عده رجعی، به زوجه مطلقه رجوع کند که در این صورت رابطه زوجیت بین ایشان دوباره برقرار خواهد شد. و البته  هریک از زوجین بعد از انقضای مدت عده رجعی، فوت نماید هیج یک از ایشان از یکدیگر ارث نمی برند.

استثنای دوم ارث بردن زوجه در صورت فوت شوهر، یکسال پس از طلاق و براثر بیماری زمان طلاق:

در صورتی که طلاق در حال مرض شوهر واقع شود و شوهر ظرف یکسال پس از طلاق بر اثر همان بیماری فوت کند و زوجه پس از طلاق ازدواج نکرده باشد، زوجه از او ارث می برد، هرچند که طلاق بائن باشد.

ذکر این نکته ضروری است که :حکم ارث بردن در مورد بالا اختصاص به زوجه مطلقه دارد.

سهم الارث زن و شوهر از یک دیگر چقدر است؟

زوج و زوجه با وجود هریک از خویشاوندان در هر یک از طبقات ارث و نیز بدون وجود آن ها از متوفی ارث می برند. در زیر میزان سهم الارث هریک را به طور جداگانه بررسی می کنیم:

ارث زن و شوهر از یکدیگر  با وجود فرزند برای متوفی چه میزان است؟

  1. ارث زن از مرد بدون وجود فرزنددر صورتی که مرد فوت کند  و دارای فرزند یا نوه باشد، زن او یک هشتم از ترکه به ارث می برد چه این فرزند یا نوه از همان زن باشد یا از زوجه دیگر .
  2. ارث مرد از زن بدون وجود فرزند اگر زن فوت کند و دارای فرزند یا نوه باشد (هر چند از شوهر دیگری باشد)، شوهر او یک چهارم از او ارث می برد.

ارث زن و شوهر در صورت نبودن فرزند برای متوفی چه میزان است؟

  1. ارث زن از مرد در صورت نداشتن فرزند در صورت فوت مرد و نبودن فرزند برای او، در این صورت یک چهارم از ارث به زن می رسد.  زن یک چهارم از عین اموال منقول و یک چهارم از قیمت اموال غیر منقول اعم از عرصه و اعیان (عرصه به زمینی که متعلق به مالک است اطلاق می­ گردد و اعیان اموال غیرمنقول موجود در آن را می­ گویند مانند خانه، چاه، قنات، درختان و ….) اگر وراث از پرداخت قیمت اموال غیر منقول خودداری نمایند زن می تواند با درخواست از دادگاه، سهم خود را از عین اموال وصول کند. یعنی به تقاضای زوجه دادگاه حکم به فروش اموال مذکور داده و قیمت اموال را به زوجه می دهد.

ارث زت از شوهر

2. ارث مرد از زن در صورت نداشتن فرزند در این صورت میزان سهم الارث زوج یک دوم ترکه یعنی نصف ترکه خواهد بود.

 

اگر مرد فوت کند و چند همسر دائم داشته باشد سهم الارث زن ها به چه میزانی می باشد؟

اگر زوجات دائم متوفی متعدد باشند (مرد چند همسر دائم داشته باشد) سهم زوجه یعنی یک چهارم در صورت نبودن فرزند برای متوفی و یک هشتم در صورت وجود اولاد برای متوفی بین زوجات مذکور به تساوی تقسیم می شود.

برای مطالعه بیشتر در مورد ارث می توانید اینجا کلیلک کنید.

سهم الارث زن و مرد با وجود وراث دیگر، چگونه محاسبه می شود؟

زمانی که به جز زن و مرد ورثه دیگری وجود داشته باشد، ابتدا سهم زن یا شوهر ( یک هشتم، یک چهارم و یا یک دوم) کنار گذاشته می شود و سپس هر آنچا ماند بین باقی ورثه تقسیم می شود.

 

جهت مشاوره حقوقی و عقد قرارداد وکالت با وکلای ارث آسا در ارتباط باشید. 22350512

0 0 رای
امتیاز مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
2 نظر
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین امتیاز
بازخورد درون خطی
دیدن تمام نظرات
مجتبی مهماندار
مجتبی مهماندار
2 ماه پیش

آیا زنی که همسرش فوت کرده و فرزندی هم ندارد از همه اموال همسرش ارث میبرد یا قسمتی از آن؟ تشکر از مطالب حقوقی که به اشتراک میذارید.

سرور ثانی نژاد
پاسخ به  مجتبی مهماندار
2 ماه پیش

سلام . زنی که همسرش فوت کرده و ورثه ای به جز زن وجود ندارد همچنان یک چهارم از اموال مرد ارث می برد و ما بقی به دولت تعلق می گیرد. ولی برعکس آن صادق نیست. یعنی اگر زنی بمیرد و ورثه آن زن ، فقط شوهر باشد، شوهر کل ماترک را ارث می برد.

2
0
دوست دارید مشارکت کنید ؟ لطفا نظری بدهید!x
()
x